Zlot w 2015r.

W dniach 16-17 kwietnia 2015 roku odbył się X Ogólnopolski Zlot Bractwa Szkół im.  Romualda Traugutta. Miał on miejsce w Szkole Podstawowej w Mrozach.

W uroczystości brało udział 9 spośród 12 szkół należących do Bractwa.

Nasza delegacja składała się z szacownego grona tzn. Pani Dyrektor Jolanty Czarneckiej, Pani Agnieszki Janiszewskiej, Pani Jolanty Kotlińskiej oraz uczniów klas szóstych : Patrycji Ignaczak, Diany Niczyporuk i  Bartosza Kaczorowskiego. Nasza szkoła brała udział w Zlocie po raz czwarty. W Szkole Podstawowej w Mrozach gościliśmy po raz drugi. To tam 10 lat temu powołano Bractwo, którego Zloty odbywają się w całej Polsce.

Na miejsce dotarliśmy około godziny 10:00. Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie. Zaprowadzono nas do jednej z sal lekcyjnych, w której zostawiliśmy swoje bagaże. Następnie zeszliśmy na powitalne śniadanie. O godzinie  12:00 poczty sztandarowe wyruszyły spod szkoły na przemarsz ulicami miasta do kościoła pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczysta msza celebrowana była przez Biskupa Marka Solarczyka. Po jej zakończeniu wróciliśmy do szkoły. Następnie w sali gimnastycznej odbyło się odnowienie przysięgi Bractwa oraz wystąpienia prelegentów. Przemawiali między innymi doktor Jarosław Cabaj z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, magister Helena Kaczan z Kobrynia na Białorusi – członkini Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie”, profesor Krystyna Pawłowicz i Stanisława Prządka. Odbyła się również część artystyczna wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Mrozach pod tytułem „Wodzem ich był człowiek świętego imienia, które brzmi Romuald Traugutt”. Zlot upamiętniliśmy zdjęciem wszystkich pocztów, po którym zjedliśmy uroczysty obiad. Po zakończonym posiłku mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie. Wystąpił chór „Kasjopea” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, po których pojechaliśmy do internatu i zakwaterowaliśmy się w pokojach. Zapoznaliśmy się tam z osobami z delegacji z Poznania.

Następnego dnia w szkole w Mrozach odbyło się uroczyste zakończenie imprezy. Była to okazja do podziękowania za fantastyczne przyjęcie i organizację jubileuszowego Zlotu. Potem pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Po drodze odwiedziliśmy miejsce potyczki w Kuflewie z dnia 27 października 1863 roku. Zginęło tam 25 bezimiennych powstańców. Dzisiaj to wydarzenie upamiętnia pomnik. W Warszawie zwiedziliśmy X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, w którym więziony był nasz patron. Byliśmy w kuźni, gdzie zakuwano skazańców zsyłanych na Sybir. Następnie poszliśmy pod mur otaczający Cytadelę. Zobaczyliśmy również armatę z 1912 roku. Poszliśmy pod Bramę Straceń, gdzie zapaliliśmy znicz. Zobaczyliśmy fragment szubienicy i krzyże upamiętniające poległych powstańców. Odwiedziliśmy miejsce stracenia pięciu dowódców powstania styczniowego, w tym Romualda Traugutta. Przewodnik opowiedział nam o przebiegu egzekucji. Na miejscu złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy  minutą ciszy bohaterów powstania styczniowego.

Pod Krzyżem Traugutta pożegnaliśmy się ze wszystkimi delegacjami. Około godziny 14:00 wróciliśmy pod naszą szkołę skąd rozeszliśmy się do domów.

Cały Zlot upłynął  w bardzo miłej atmosferze. Był to niezwykły czas, który na pewno na długo zapamiętamy.

Uczestnicy X Zlotu:

Patrycja Ignaczak klasa 6d