Ogólne informacje o Rządowym Programie Laboratorium Przyszłości 2021-2026

Laboratorium Przyszłości 2021-2026 to program skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który umożliwia placówkom oświatowym wnioskowanie o dofinansowanie na zakup sprzętu, narzędzi i pomocy dydaktycznych. Prawem udziału objęto także szkoły kształcące uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, co umożliwia doposażenie szkół w narzędzia i wzbogaca warsztat pracy nauczycieli i szkolnych specjalistów.

W 2022 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Romualda Traugutta w Józefowie przystąpiła do Programu Laboratorium Przyszłości

Całkowita kwota wsparcia: 178 500 zł

Przydzielone środki finansowe szkoła przeznaczyła na zakup pomocy do terapii oraz sprzęt, który jest niezbędny do obsługi multimedialnych materiałów i pomaga wprowadzać podczas zajęć działania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Dzięki Rządowemu Programowi Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie, wymagający indywidualnego podejścia w nauczaniu, mają większą szansę na odnoszenie sukcesów szkolnych, w tym edukacyjnych. Pozyskane pomoce posłużą wsparciu procesu dydaktycznego poprzez wykorzystanie narzędzi TIK – w przypadku pracowni chemicznej i zakupionego Empiriusza.

Natomiast pracownia techniczna wyposażona w pomoce dydaktyczne:

-           imadła,

-           wiertarka stołowa,

-           piła ramowa,

-           stacja lutownicza,

-           wiertarko – wkrętarka,

-           zestawy narzędzi do drewna i metalu,

-           maszyny do szycia,

-           krosna

Wyżej wymienione pomoce pozwolą na rozwijanie sprawności manualnej u uczniów oraz majsterkowania, kreatywności i pomysłowości podczas realizowania zarówno podstawy programowej jak i zainteresowań dzieci podczas zajęć pozalekcyjnych.

Ponadto zakupione zostały jeszcze pomoce do podstaw robotyki dla dzieci z klas młodszych, przenośne mikroskopy cyfrowe umożliwiające robienie zdjęć i nagrywanie filmów obserwowanych obiektów, pomoce do matematyki, pomoce do biologii w postaci multimedialnej biblioteki – Biologia roślin, Biologia zwierząt i Biologia człowieka.

W ramach współpracy Laboratoriów przyszłości SP2 będzie współpracowało ze szkołami lokalnymi: Szkołą Podstawową nr 1 im. Olofa Palmego i Szkołą Podstawową nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie.