Zlot w 2013 r.

6 i 7 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Romualda Traugutta. Tym razem, w roku 150 rocznicy Powstania Styczniowego, gościliśmy w Szkole Podstawowej  w Wojanowie koło Gdańska. Honorowy patronat nad tegorocznym spotkaniem objął Marszałek Senatu Pan B. Borusewicz.

Zlot rozpoczął się piękną, wzruszającą mszą święta w kościele w Pruszczu Gdańskim. Potem pojechaliśmy do szkoły w Wojanowie, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych, posłowie i Pomorski Kurator Oświaty. Nastąpiły  oficjalne przemówienia i przyjęcie w poczet Bractwa kolejnej szkoły noszącej imię przywódcy powstania styczniowego. Mieliśmy także okazję obejrzeć przepiękny spektakl słowno-muzyczny o Romualdzie Traugutcie, przygotowany przez uczniów wojanowskiej szkoły. Po części artystycznej wszyscy wyszliśmy na szkolne podwórko, gdzie w niezwykle wzruszającej scenerii złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym postać naszego patrona, a z rąk uczniów wypuszczono białe gołębie. Potem obiad, chwila relaksu i Walne Zgromadzenie Kapituły Bractwa. Nauczyciele omówili na nim dalsze zadania do realizacji przez zrzeszone szkoły i ustalono miejsce kolejnego spotkania. Po południu uczniowie każdej ze szkół pokazali  krótkie, urzekające występy patriotyczne i multimedialne prezentacje o szkołach. Wprawdzie dzień zbliżał się ku końcowi, ale atmosfera nadal była niezwykła. Tym bardziej, że po raz kolejny mogliśmy podziwiać młodych aktorów ze szkolnego teatru w przedstawieniu „Kawka u kawki”. Ich perfekcyjny występ pokazał pełny kunszt aktorski młodych artystów, którzy wygrywają w wielu ogólnopolskich konkursach. Przed udaniem się na zasłużony odpoczynek, jeszcze tylko ognisko z pysznymi kiełbaskami i innymi przysmakami. Chwila sportu na boisku szkolnym i zabawy integracyjne z rówieśnikami, które zaowocowały wspaniałymi, nowymi przyjaźniami.

Na drugi dzień wczesna pobudka i na dobry początek spotkanie w urokliwym  kościółku z księdzem, u którego nocowaliśmy( w domu pielgrzyma). Kilka zdjęć z jego strusiami i strusim jajem, które wygrał w losowaniu nasz kolega Tymek. Jajko oczywiście przyjechało do Józefowa, ale zanim to nastąpiło, wyruszyliśmy autokarem do Muzeum Hymnu Narodowego. Muzeum to znajduje się w Będominie koło Gdańska, a ściślej mówiąc bliżej Kościerzyny. To tam, w barokowym dworku z osiemnastego wieku urodził się twórca Mazurka Dąbrowskiego Józef Wybicki.

Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”. Muzeum posiada bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego. Mogliśmy oglądać również wystawy poświęcone wszystkim powstaniom, w tym Powstaniu Styczniowemu. Muzeum to jest niezwykłe o niepowtarzalnym klimacie, a wspaniała Pani przewodnik pięknym słowem  przenosiła nas w klimat dawnych czasów i wzbogacała naszą historyczną wiedzę. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca zwłaszcza w czasie wakacyjnych wojaży.

Ponieważ czas płynie nieubłagalnie jeszcze tylko krótki spacer brzegiem morza, dotknięcie bałtyckiego piasku, spojrzenie na horyzont i pożegnanie w gościnnej małej, ale wielkiej sercem, szkole.

Po obiedzie i serdecznym pożegnaniu przez Panią dyrektor wyruszyliśmy w drogę powrotną do Józefowa. Podróż w obydwie strony odbyliśmy wspólnie z grupą uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego.

Do domów wróciliśmy pełni wrażeń, wzbogaceni kolejnym, nadzwyczajnym doświadczeniem. Była to niezapomniana lekcja historii, patriotyzmu i obywatelskich powinności.

Jesteśmy pewni, że kolejny IX Zlot, który odbędzie się w Koninie, będzie równie wspaniały.

 

Świadkowie i aktywni uczestnicy tych wydarzeń,

uczniowie - Patrycja Adolska, Lidia Świerzewska, Tymoteusz Iwanik

oraz mama Joanna Świerzewska i nauczyciel Jolanta Kotlińska.