Dzień Teatru

27 marca 2020, piątek

Na pewno każdy a Was był kiedyś  w tatrze. Wierzcie mi, że za każdym razem po wyjściu z teatru, ja zawsze chcę do niego wracać. Wielki Czarodziej- Teatr jak za dotknięciem magicznej różdżki, przeniesie nas w inny świat. Świat cudownej baśni i fantastycznej przygody. Tam spotykamy bohaterów ulubionych bajek. Tuż obok nas będzie tańczył Kopciuszek z królewiczem, Czerwony Kapturek będzie szedł do babci, a śpiąca Królewna ukłuje się w palec.

Wszystko  wyda nam się tak prawdziwe,  jak w życiu. W teatrze grają aktorzy. To oni udają  Jasia i Małgosię, Kopciuszka i innych bohaterów. Przebrani w kostiumy, mówią i  poruszają się po scenie wśród dekoracji, przypominających wnętrze zamku albo  domku  Baby Jagi. Specjalne lampy zapalają  się i gasną, jak słońce w dzień i w nocy. Muzyka jest wesoła albo smutna, jak historia którą opowiada teatr. ..

Dziś zapraszamy do przeczytania różnych ciekawostek o teatrze, które mogą być inspiracją do zabawy w teatr, w Waszych domach.

Kliknijcie proszę na zdjęcie z tekstem o początkach teatru, o teatrze lalek, i sztuce iluzji. Tam znajdziecie ciekawe wiadomości.

Początek teatru

Teatr lalek

sztuka iluzji

A teraz  zachęcamy wszystkich do zabawy w teatr.

*Zabaw się w charakteryzatora. Przy pomocy tekstu i ilustracji dotyczących sztuki iluzji, zmień dziewczynkę na zdjęciu w kogoś zupełnie innego.

*Lustrzany teatrzyk. Spróbuj naśladować uczucia – radość, smutek, gniew, obojętność. Rób  przed lustrem miny i oglądaj je. Będziesz widzem i aktorem jednocześnie. A może ci się uda do zabawy  kogoś zaprosić.

*Teatrzyk cieni

Kiedy zrobi się ciemno w pokoju zapal, lampkę. Pusta ściana będzie sceną, twoja dłoń aktorem, a ty widzem. Stań między lampką, a ścianą. Popatrz na rysunki przedstawione poniżej. Cień twojej ręki wyczaruje różne kształty.     Będą przypominały zwierzęta i ludzi. Ćwicz z rodzeństwem. Kiedy dojdziecie do wprawy i ożywicie swoich bohaterów głosem, zaproście widzów i dajcie przedstawienie.

Dorota Łagida

„W teatralnej garderobie”

W teatralnej garderobie

Pośród szuflad, luster, cieni,

Małe duszki żyją sobie,

Co potrafią świat przemienić.

W jednej chwili książę  młody,

Starym zbójem może  zostać,

Lub za pomocą sztucznej brody

Czarodzieja przyjąć postać.