Jeszcze o Koziołku

środa 25 marca 2020 r.

 

Jeszcze o koziołku

 

Dziś, zachęcamy nie tylko dzieci, ale i rodziców, do przeczytania prawdziwej historii  o tym,  kto wpadł na trop Otwocka w biografii koziołka.

Będzie to autentyczny tekst ze strony poświęconej  Koziołkowi Matołkowi. Zamieszczamy go w wersji niezmienionej, gdyż dostaliśmy na to zgodę od jej  pomysłodawcy, za co bardzo dziękujemy.

Nasza historia rozpoczęła się właściwie 2 lata temu latem 2017 r. Jako założyciel przyszłego team przeglądałem sobie w wolnej chwili osoby związane z Otwockiem. W pewnej chwili, po przeczytaniu m.in. o Władysławie Reymoncie, zauważyłem Koziołka Matołka z Pacanowa - na początku oczywiście nie znając jego pochodzenia.

 Rozpocząłem poszukiwania na własną rękę przeglądając  różne materiały. Niestety nie znalazłem właściwego miejsca powstania słynnej kozy. Więc postanowiłem popytać na otwockich forach internetowych, ale bez skutku. Było małe zainteresowanie i w ogóle brakowało wiedzy na temat tego, że jest to postać bajkowa z Otwocka, co mnie bardzo zaskoczyło.

Po prawie roku przerwy, latem 2018 roku, nagle zobaczyłem na jednej grupie otwockiej, że budują rondo prowizoryczne na skrzyżowaniu Reymonta/Żeromskiego. Pomyślałem sobie to będzie doskonała okazja nazwać je im. Otwocczanina Koziołka Matołka. I tak nazwałem je grubo jeszcze przed postawieniem palmy, choć niestety z braku czasu nie założyłem tablicy z jego nazwą.  Dopiero po ustawieniu palmy zdołałem ją powiesić, co dało początek pewnego zainteresowania.

Jak wszyscy wiemy, długo palma z tablicą nie pobyła, więc po jakimś czasie wymyśliłem coś, co po dziś dzień niektórym osobom jest znane jak "Małpi Gaj". Wieczorem pewnego dnia spotkałem się z przyjaciółmi i przy stole na podwórku u mego przyjaciela zaczęliśmy rysować 4 tablice własnoręcznie, które później powiesiliśmy. Tego dnia powstał Team Koziołek Matołek z Otwocka składający się z 5 osób. Naszym zadaniami jakie ustaliliśmy wspólnie jest wyszukanie konkretnego miejsca powstania Koziołka Matołka i Jego upamiętnienie oraz inne miejsca , które są w tragicznym stanie jak chociażby np. Wedel gdzie zostało wymyślone "Ptasie Mleczko", Olin i znajdująca się tam kaplica itd. Po jakimś czasie zorganizowaliśmy zlot, ale z braku zainteresowania przybyła tylko garstka ludzi. Nie poddaliśmy się. Szukaliśmy dalej po forach i materiałach, gdzie powoli zaczęły wspierać nas osoby ze świata literatury, turystyki i miasto Pacanów, gdzie udostępniali nasze posty poszukiwawcze. Założyliśmy w tym czasie stronę i grupę o nazwie Koziołek Matołek z Otwocka. Aż w końcu przyszedł dzień, gdzie w liście prywatnym do mnie przyszedł adres od przedstawiciela rodziny Makuszyńskich pobytu Kornela Makuszyńskiego, co dało zielone światło.

W tym czasie prace po chwilę obecną prowadzimy nad prawdopodobnym byłym sanatorium gdzie mógł leczyć swoją cukrzycę Kornel Makuszyński oraz nad kawiarniami nie skreślając też i innych miejsc. Byłem również - reprezentując mój Team i osoby, które nam pomagają - w Zakopanem, na uroczystości wręczenia orderu Białego Orła przez rodzinę Makuszyńskich muzeum Kornela Makuszyńskiego. Po powrocie dostałem jeszcze wówczas więcej energii, którą daję mojemu zespołowi. Ostatnio zwiedzamy zloty i inne by móc wypromować Matołka, który jest związany z motoryzacją i samochodami iż odnalazł Pacanów jadąc autem. Dokumenty z adresem pobytu Kornela Makuszyńskiego przekazaliśmy Muzeum Tatrzańskiemu, Muzeum Ziemi Otwockiej, Muzeum Warszawy przez internet i innym osobom gdzie można byłoby upamiętnić. Będziemy dalej działać na rzecz otwockiej turystyki. Jednakże oczywiście potrzebujemy od Państwa wsparcia w upamiętnieniu postaci ważnej dla miasta i świata bajkowo- komiksowego.

Pozdrawiam

Sławomir Ryniuk wraz moim Team Koziołka Matołka z Otwocka w składzie : Małgorzata Łuniewska, Adriana  Szlasa, Maciej Broniszewski.

Jeszcze małe uzupełnienie do tego tekstu od pana Sławomira Ryniuka. Otóż rondo Matołka, gdzie wieszano tablice, miało duży wpływ w poszukiwaniach śladu koziołka w Otwocku. Była to pewna reklama tematu, ciesząca się dużym zainteresowaniem społecznym, dzięki czemu zyskano informacje i źródła od osób, które pomagały w poszukiwaniach.

 

 

KOLOROWANKA: plik do pobrania