Wirtualna świetlica

Witamy w wirtualnej świetlicy i nowej rzeczywistości. Wiemy, wiemy, to właśnie w świetlicy zachęcamy naszych uczniów do aktywności innych niż czas spędzany z komputerem. Jednak tym razem nie mamy wyjścia. Wszystko dla dobra całej ludzkości, ale z umiarem i rozsądkiem. Mamy nadzieję, że czasem zajrzą tu zarówno dzieci jak i rodzice. Wszystkich gorąco pozdrawiamy i ślemy dobre słowo. Postaramy się pracować zgodnie z przyjętym wcześniej planem i na miarę obecnych możliwości. Na czym więc skończyliśmy nasze świetlicowe zajęcia? Na Koziołku Matołku…z Otwocka. Inspiracją do podjęcia tego tematu była nie tylko przesympatyczna postać tej najsłynniejszej polskiej kozy, ale pewien nieznany fakt z jej „biografii”. Gdy zapytałyśmy w świetlicy - kto słyszał o Koziołku Matołku?, rączek w górze było niewiele, a właściwie bardzo, bardzo mało czyli jedna, dwie.  Wprawdzie ten koziołek jest znany bardziej rodzicom naszych uczniów, a jeszcze lepiej ich dziadkom. I być może byłby on zapomniany i przez nas, gdyby nie pewien fakt z cyklu „Swego nie znacie cudze chwalicie”. Otóż okazało się, że właściwym miejscem narodzin koziołka było sanatorium w Otwocku, gdzie na cukrzycę leczył się autor tej książeczki pan Kornel Makuszyński. Właśnie tam odwiedził go  Marian Walentynowicz, autor ilustracji nie tylko do Koziołka Matołka. Panowie wspólnie szukali bohatera do książeczki obrazkowej dla dzieci. Przeanalizowali wszystkie zwierzęta, poczynając od kota i psa, a kończąc na zwierzętach egzotycznych. Jednak wszystko już było, więc postawiono na koziołka. I tak zaczęła się historia o najsłynniejszej polskiej kozie. Był rok 1932, może 1933. Szmat czasu, a koziołek wciąż na naszych bibliotecznych półkach. O tej książce mówi się, że była pierwszym polskim komiksem. Zapewniamy, że  koziołek jest  miłym stworzonkiem z niezwykłymi przygodami. By się o tym przekonać, zachęcamy do ulubionego zajęcia dzieci, czyli kolorowania. Dziś  specjalnie dla Was, autorska ilustracja  pani Małgosi. Do „zobaczenia”.

KOLOROWANKA: plik do pobrania