Nietypowe lekcje języka angielskiego

Grupa z klasy 6c uczestniczyła w trzech nietypowych lekcjach języka angielskiego. Uczniowie spotkali się w wirtualnym świecie z rówieśnikami z Ugandy za pomocą programu Sisco Spark. Na pierwszej lekcji przedstawialiśmy się oraz rozmawialiśmy o naszych krajach, symbolach i tradycjach narodowych. Podczas drugiej lekcji rozmawialiśmy o Świętach Wielkanocnych. Ostatnia lekcja odbyła się w połowie czerwca i była wyjątkowa ważna dla nauczycieli z Ugandy, ponieważ ich szkołę odwiedziła pani minister Beata Kempa oraz pan Jacek Bazański- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Kenii.

Zaproszeni goście obserwowali naszą lekcję, a pani minister chwilę z nami rozmawiała. Na pożegnanie gości, dzieci z Ugandy zaśpiewały hymn. Potem rozmawialiśmy na temat sposobów spędzania wakacji w Polsce i Ugandzie, co robimy i gdzie najczęściej wyjeżdżamy. Tło naszej ostatniej rozmowy stanowiła flaga Polski, którą trzymał nasz kolega. Pokazaliśmy również flagę Czech, ponieważ nasza koleżanka uczestniczyła w wymianie z Czechami i opowiadała, co tam robiła.  Dwie inne koleżanki pokazywały medale i pytały uczniów z Ugandy czy mają takie zawody sportowe w swojej szkole. Opowiadałyśmy o wakacjach nad Bałtykiem, pytałyśmy, czy oni mają jakąś rzekę, jezioro czy morze, gdzie mogliby bawić się nad wodą.

W Ugandzie przedmioty szkolne są wykładane w języku angielskim. Część dzieci prezentuje wysokie umiejętności z języka angielskiego, jednak niektórzy podczas rozmowy mówili w dwóch językach suahili i angielskim, przez co nie rozumieliśmy wszystkiego, co uczniowie mówili,  wtedy tylko dziękowaliśmy za ich wypowiedzi albo się uśmiechaliśmy.  Czasem kilka razy prosiliśmy o powtórzenie pytania lub wypowiedzi. Uczniowie z Ugandy uczyłi nasz słówek w języku suahili. Było przy tym dużo śmiechu.

Aby lekcje przebiegały sprawnie, wcześniej przygotowywaliśmy plan rozmowy uzgodniony z nauczycielem z Ugandy i następnie na tablicy zapisywaliśmy plan lekcji, kto, kiedy, co mówi lub robi.  Lekcje wirtualne z uczniami ze szkoły z Ugandy były bardzo ciekawe  i przyjemne. Mieliśmy szansę sprawdzić swoje umiejętności językowe, nabrać pewności w mówieniu, porozmawiać z sympatycznymi uczniami z Ugandy oraz poznać ich kulturę. Mamy nadzieję, że nasza szkoła pozostanie w kontakcie ze szkołą z Ugandy.

 

grupa z klasy VI c