Z wizytą w księgarni

Dzieci z klasy Id odwiedziły księgarnię Zaczytanie w Józefowie. Próbowały wspólnie z paniami prowadzącymi zdefiniować, czym jest książka (a co nią nie jest), oglądały przy tym podchwytliwe przykłady, takie jak książki obrazkowe, pop-upy, komiksy, książki z okienkami. Wspólnie dochodząc do wniosku, że jednak to wszystko są książki, choć tak różne w formie. Bawiły się w głuchy telefon, aby zrozumieć, po co tak naprawdę ludzkość zaczęła spisywać opowieści. Próbowały ocenić, ile czasu trwała praca nad manuskryptem i jak długo Gutenberg drukował swoją Biblię. Prześledziły też proces powstawania książki od pomysłu w głowie autora do gotowej książki, stojącej na półce w księgarni. Jak się okazało, nie obyło się bez zabawnych nieporozumień, na przykład dzieci dowiedziały się, że korektor występuje nie tylko w sklepie papierniczym. Na koniec okazało się, że panie księgarki są po trosze wróżkami, co wyraźnie zainteresowało żeńską część publiczności. Biblioteczka klasowa wzbogaciła się również o trzy książki, które klasa dostała w prezencie na pamiątkę spotkania.

To był bardzo miło i pożytecznie spędzony czas.