Animal Integration In The Educational Programme

to tytuł projektu, który zaczynamy realizować w tym roku. Jest to międzynarodowy projekt finansowany z programu Erasmus+. Trwać będzie przez najbliższe dwa lata.

Grupę partnerską stanowi dziesięć instytucji z ośmiu europejskich krajów: Słowenii, która jest koordynatorem projektu, Chorwacji, Irlandii, Węgier, Rumunii, Grecji, Turcji i Polski

Badania nad udziałem zwierząt w edukacji dzieci, wskazują na pozytywny wpływ zwierząt na zachowanie dzieci, ich postępy w nauce, samoocenę, rozwój emocjonalny i społeczny.  Nasz projekt zakłada przygotowanie szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów do włączenia zwierząt w program edukacyjny szkoły. Chcemy jednocześnie zainteresować uczniów życiem i losem zwierząt, opieką nad nimi.

W związku z tym planujemy lekcje o zwierzętach, wycieczki do weterynarza, schroniska dla zwierząt, ZOO. Chcemy też nawiązać współpracę z ośrodkami  wykorzystującymi zwierzęta do terapii – dogoterapii, hipoterapii itp. Dwoje nauczycieli z naszej szkoły weźmie udział w kursie w ośrodku terapii ELISTA w Irlandii, gdzie pozna w praktyce pracę ze zwierzętami w placówce edukacyjnej.

Grupa partnerska spotyka się cztery razy do roku. Za każdym razem w innym państwie. Tak więc i nas czeka, już w grudniu, zorganizowanie pobytu dla naszych gości. Będzie to okazja do zaprezentowania naszej szkoły, Józefowa i najbliższej okolicy.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Słowenii, w miejscowości Rogaska Slatina, gdzie wzięliśmy udział w wykładzie i prezentacji założeń AAT (Animal Assistant Therapy), zostaliśmy zapoznani ze szczegółami realizacji projektu, raportowaniem  postępów, rozliczaniem przyznanego grantu. Mieliśmy okazję odwiedzić nasze partnerskie szkoły,  a także dowiedzieć się trochę o historii regionu i Słowenii.