Tradycja, tradycja!

8 kwietnia 2020, środa

Tradycja, tradycja!

Witamy w środę, Przed nami, kilka dni odpoczynku. Na dobry początek, proponujemy  muzyczny akcent z piosenką pt. ”Znaki Wielkanocy”. Jeśli uważnie wsłuchacie się w jej tekst, to o Wielkanocy będziecie wiedzieć praktycznie wszystko. Ot, takie świąteczne ciekawostki w pigułce. Myślę, że warto włączyć tę piosenkę do repertuaru naszego świetlicowego chórku.

Kliknijcie proszę na link i posłuchajcie. Link

Spodziewamy się, że kartki już wysłane, pokoje posprzątane (jeśli nie, macie jeszcze trochę czasu) więc pora na PISANKI.

Jednym z najważniejszych zwyczajów świątecznych jest właśnie malowanie pisanek. Dzieci uwielbiają ozdabiać jajka, mamy nadzieję, że Wy również.

Tymczasem kilka ciekawostek na ich temat.  Link

„Pisanki” – Dorota Gellner

Patrzcie,

ile na stole pisanek!

Każda ma oczy  malowane,

naklejane.

Każda ma uśmiech

kolorowy

i leży na stole grzecznie,

żeby się nie potłuc

przypadkiem

w dzień świąteczny.

Ale pamiętajcie!

Pisanki

nie są do jedzenia

Z pisanek się wyklują

świąteczne życzenia!

Dniem na malowanie jajek najczęściej jest sobota, ale już dziś możecie zobaczyć, jak zrobić kolorowe pisanki. Link

Wasze pisanki trafią z pewnością do koszyczka wielkanocnego, a to kolejny piękny zwyczaj. Oprócz pisanek znajdzie się w nim chleb, sól, pieprz, kiełbaska, chrzan i być może babka wielkanocna.

W niedzielę wszystkie pokarmy z koszyczka wykorzystamy do śniadania. Śniadanie wielkanocne, to w tradycji chrześcijańskiej, najbardziej uroczyste śniadanie w ciągu całego roku.

Po świątecznym śniadaniu, warto zagrać w jakąś ciekawą grę albo poczytać książkę.

A może zagadki wielkanocne będą dobrą formą spędzenia czasu z rodzicami ?

Oto kilka z nich.

Zagadki Wielkanocne:

1. Po podwórku zwykle chodzi, małe dziatki z sobą wodzi. Czasem nóżką coś wygrzebie i dla dzieci i dla siebie.

3. Ma cztery nogi, stoi jak wryty. Na święta białą serwetą przykryty?
4. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała?
5. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni?
6. Twardą skorupką z wierzchu okryte, za to śniadanie jest znakomite?
7. Słabo fruwa, choć to ptak. A jak śpiewa ko- ko- dak?
8. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
9. Białe, złote, malowane i kraszone i pisane. Na Wielkanoc darowane?
10. Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku?
11. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem igrzyby przyniesie z lasu?
12. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą?

A w Wielkanocny Poniedziałek - Śmigus Dyngus czyli zwyczaj polewania się wodą. W tym roku w domu, więc pamiętajcie, żeby nie zdemolować mieszkania.

Jednak do świąt zostało jeszcze kilka dni. Jeśli komuś z Was będzie doskwierała nuda, może zrobić papierową kurę, śledząc uważnie kolejny filmik. Link

Może także narysować jajko i pokolorować je kredkami lub farbami w dowolny sposób, a potem odgadnąć, do kogo należą skorupki na ilustracji. Miłej zabawy!

Kochani, wszystkim życzymy spokojnych i pełnych życzliwości świątecznych dni.

Kolorowych jajeczek,

rozczochranych owieczek,

rozkicanych króliczków,

pyszności w koszyczku,

a przede wszystkim

mokrego ubrania

w dniu wielkiego lania!

I jeszcze bardzo ważna wskazówka na ten wielkanocny czas!

Jak się nie ma co się lubi,

To się lubi co się ma.

By się wirus szybko zgubił.

My zgubimy się w domach.

Chcesz być zdrowy, uśmiech mieć?

Możesz! Tylko w domu siedź!