Młodzież poznaje Europę

To już trzeci raz, kiedy do naszej szkoły przyjechały dzieciaki z zaprzyjaźnionej szkoły z Czeskiej Trzebowy, a nasze jadą do Czech w ramach józefowskiego stypendium Młodzież Poznaje Europę.  W tym roku odwiedziło nas 11 uczniów z dwiema nauczycielkami. Z założenia projektu wymiany wynika, że uczniowie mieszkają u swoich kolegów, natomiast nauczyciele goszczą nauczycieli. Program pobytu został tak zaplanowany, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, nikt się nie nudził i każdy wrócił do domu pełen pozytywnych wrażeń o Polsce, Józefowie i naszej szkole.

Grupa czeska pojawiła się w Józefowie w niedzielę, 22-go kwietnia i została do piątku 27-go. Niedziela została przeznaczona na wspólne poznanie się (chociaż dzieci pisały do siebie wcześniej e-maile). W ramach tego poznawania się, spotkaliśmy się rodzinnie nad Świdrem, gdzie przy ognisku, kiełbaskach i wspólnej zabawie nawiązywaliśmy pierwsze kontakty.

Poniedziałek to dzień w szkole. Rozpoczęliśmy go dwoma lekcjami i uroczystym, słodkim powitaniem, podczas którego Pni dyrektor życzyła wszystkim miłego pobytu. Potem dzieci wzięły udział w warsztatach fotograficznych, których efekty można zobaczyć na jednej z tablic w szkole. Następnie oddaliśmy się rywalizacji sportowej na szkolnym boisku. Oprócz  zawodów sprawnościowych, odbył się tradycyjny już dla naszych wymian konkurs rzutu kaloszem, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem i jest po prostu świetną zabawą (w przyszłym roku planujemy do konkurencji dodać rzut beretem, który również ma wielu zwolenników).

Wtorek to kolejne lekcje, podczas których nasi goście (zarówno uczniowie, jak i nauczycielki) mogli obserwować jak pracuje się w naszej szkole. Następnie udaliśmy się do pizzerii Dominium, gdzie dzieciaki wzięły udział w warsztatach robienia pizzy. A potem była wspólna konsumpcja. Do jedzenia nie trzeba było nikogo zachęcać! Po powrocie do szkoły odbyły się warsztaty taneczne. Uczyliśmy się kroków krakowiaka. Okazało się to trudne nawet dla polskich uczniów, ale wszyscy nadrabiali zapałem.

Środa to dzień wycieczki do Warszawy. Zwiedziliśmy stadion Narodowy (trasa VIP-owska!) a następnie podziwialiśmy panoramę Warszawy z 30-go piętra Pałacu Kultury. Wycieczkę zakończyły wspólne lody.

W czwartek wyruszyliśmy na cały dzień do Łodzi. Uczniowie wzięli udział w warsztatach animacji w łódzkim Eksperymentarium. Wspólne tworzenie filmu pt. „Co się rusza w trawie” było bardzo ciekawe dla wszystkich uczestników. Teraz czekamy na przesłanie wyprodukowanego filmiku przez prowadzących warsztaty, żeby pochwalić się nim najbliższym. Następnym punktem programu było przejście Piotrkowską. Zostało to zorganizowane przez przewodnika w postaci gry terenowej, podczas której trzeba było znaleźć zaznaczone na planie „panny Piotrkowskiej” ciekawe miejsca. Poszukiwaniom towarzyszyły duże emocje. Przewodnik pokazał nam również charakterystyczne dla Łodzi murale. Przejechaliśmy także przez fragment miasta, gdzie swoją siedzibę  miała rodzina Richterów, która do Łodzi przyjechała… z Czeskiej Lipy. Nasz pobyt zakończyliśmy w Manufakturze, bo przecież bez zakupów i pamiątek nie można było wyjechać.

Piątek to czas pożegnania. Spotkaliśmy się przy wspólnym stole. Na pożegnanie znowu były słodkości przygotowane przez rodziców. Pani dyrektor podziękowała wszystkim, że zechcieli nas odwiedzić. Wręczyliśmy pamiątkowe drobiazgi, przygotowane przez nasz Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Otwocku.

Wszystkie popołudnia czeskie dzieciaki spędziły razem z polskimi rodzinami. Były wyprawy do Warszawy, trampoliny, ścianka wspinaczkowa, czekolada w Wedlu,  zwiedzanie na rowerach Józefowa, wspólne lody, pizza itp.

To był dobrze i ciekawie spędzony wspólny czas. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. A i pogoda szczęśliwie nam dopisała.

Teraz czeka nas rewizyta w Czeskiej Trzebowie. Wyruszamy 2-go czerwca. Zobaczymy co dla nas przygotowali nasi czescy przyjaciele. A po powrocie damy znać jak było!

Opiekunki wymiany

Katarzyna Stemler-Pleskot