Z wizytą na Węgrzech

Czwarte spotkanie projektowe odbyło się w październiku w Turcji.  Jednak nikt z naszej szkoły w nim nie uczestniczył, ze względu na niepokojące informacje dotyczące sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w tym kraju.

Natomiast na Węgry, gdzie miało miejsce kolejne spotkanie wybrały się trzy osoby.

Erd- miasto, w którym mieści się szkoła podstawowa, która jest partnerem w naszym projekcie,  usytuowane jest  ok. 20 km od Budapesztu. Swoim podmiejskim charakterem bardzo przypomina Józefów.

Zostaliśmy przywitani przez grupę dzieci i młodzieży, którzy specjalnie dla nas wykonali serię węgierskich tańców i piosenek ludowych. Wszyscy ubrani byli w piękne stroje a ich taniec wykonany był z pasją i radością.

Od kilku lat szkoła organizuje zajęcia z udziałem zwierząt – psa i królika. Jak takie lekcje przebiegają, mieliśmy okazję przekonać się uczestnicząc w nich. Była to lekcja języka niemieckiego z udziałem królika a następnie zajęcia terapeutyczne dla pięcioosobowej grupy dzieci, z udziałem psa.  Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zaangażowania uczniów i ich podejścia do lekcji i zwierząt.

Podczas wspólnej konferencji  wszystkich ekip zdaliśmy relację z tego, co się działo w naszej szkole od ostatniego spotkania.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu i pokazie umiejętności tzw. psów pracujących. Są to psy, które biorą udział w akcjach ratunkowych np. przy poszukiwaniu ludzi zasypanych w wyniku trzęsienia ziemi lub katastrof budowlanych. Psy dały pokaz swoich umiejętności, za co otrzymały smakołyki i odpowiednią porcję czułości.

Był także czas na krótką wizytę w Budapeszcie, pięknie przystrojonym w klimacie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.