Kwiecień, Plecień ...

1 kwietnia 2020, środa

KWIECIEŃ, PLECIEŃ…

Prima aprilis? Nie kochani, to naprawdę już kwiecień.  Z czułością wspominamy Wasze primaaprilisowe szkolne figle, które sobie wzajemnie robiliśmy. To zawsze był śmieszny dzień z zabawnymi zdarzeniami. Dziś zachęcamy  do  zabawnego popołudnia z historyjką obrazkową. Na ilustracji pt. „Spacer” widzicie zająca, którego  zaskoczył deszcz. Spróbujcie  dorysować kolejny rysunek lub  dwa, które pokażą dalsze, mamy nadzieję, śmieszne  przygody naszego bohatera.  Liczymy na Waszą pomysłowość i poczucie humoru.

 

Tymczasem przywitał nas kolejny miesiąc, KWIECIEŃ.

Nazwa kwietnia pochodzi od kwiecia, czyli kwiatów, które właśnie w tym miesiącu zaczynają kwitnąć. Inną nazwą kwietnia był ,,łżykwiat”- pojawiające wcześnie kwiaty łżą, czyli kłamią, oszukując nas nadzieją ciepła. W kwietniu przeważnie jest jeszcze chłodno. Jeśli nawet dni są słoneczne i ciepłe, wieczory, noce i poranki są zimne. Rano zdarzają się przymrozki. I wszyscy właśnie tego doświadczamy. Bo jak mówią przysłowia -„Kwiecień -  plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata.”, „Chociaż w kwietniu i słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.” kwietnia to nie tylko dzień żartów, ale także święto skrzydlatej i śpiewającej ferajny, tak przez nas lubianej.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW

został ustanowiony już w 1906 roku. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ptaki, na ich wyjątkowość, zachowanie i przede wszystkim zagrożenia jakie na nie czyhają w dzisiejszych czasach. A mamy na co zwracać uwagę, bo to bardzo liczna i zróżnicowana gromada zwierząt. W Polsce występuje około 350 gatunków ptaków. Wiele z nich jest gatunkami, które zakładają gniazda na danym terenie, dużo przelotnymi, ale każdy sprawia radość obserwatorom i badaczom.


 

Dostrzeżmy ten kolorowy świat wokół nas!

Ażeby to zrobić nie trzeba wcale wielkiego wysiłku, ani wyjazdów do odległych miejsc. Wystarczy, że wyjdziemy do naszego ogródka, ,wyjrzymy przez okno, aby rozpocząć ornitologiczną przygodę. Patrzmy na otaczającą nas przyrodę z uwagą i bądźmy cierpliwi, bo to klucz to sukcesu. Z pewnością uda nam się zaobserwować ten ciekawy ptasi świat. Zauważymy wtedy cały jego porządek - wiosenne „zaloty", krzątaninę przy budowie gniazd, awantury związane z obroną terytorium przed intruzami, a także ptasie sprzeczki o gniazda bezprawnie zajęte. Wsłuchajmy się w śpiew ptaków, bo to najpiękniejsza muzyka w przyrodzie.

Cieszmy się zatem obecnością ptaków wokół nas, bowiem bez nich świat byłby pusty i smutny…

Z okazji dzisiejszego  święta zachęcamy do  posłuchania ich śpiewających odgłosów. Poniżej zamieszczamy załącznik z ptasią muzyką. Jeśli klikniecie na odpowiedni obrazek, usłyszycie jak śpiewają nasi fruwający przyjaciele.

A więc zapraszamy na ptasi koncert ! Plik