Chorwacja

Nasze ostatnie spotkanie projektowe odbyło się w pięknej Chorwacji, w miejscowości Vukowar, leżącej na granicy z Serbią, nad Dunajem. Szkoła, z którą współpracujemy, to szkoła specjalna, usytuowana w dwóch budynkach. W jednym z nich uczą się tylko dzieci autystyczne, które pracują w trzyosobowych lub mniejszych zespołach, realizując indywidualne programy edukacyjno- terapeutyczne. W drugim budynku uczą się dzieci z różnymi innymi deficytami.

Uczniowie powitali nas krótkim programem artystycznym, w którym także brali udział nauczyciele.  Następnie zwiedziliśmy szkołę. Naszą uwagę zwróciły przepiękne dekoracje, wykonane różnymi  technikami plastycznymi i  przestrzeń, jaką mają uczniowie do dyspozycji. Miło było także widzieć wokół siebie same uśmiechnięte buzie.

Organizatorzy spotkania zadbali o to, byśmy zobaczyli najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w okolicy. Byliśmy więc w muzeum, w którym poznaliśmy najstarszą historię tych terenów, odwiedziliśmy winnice, którymi  Vukovar jest otoczony, a także posłuchaliśmy przejmującej i tragicznej historii wojny chorwacko - serbskiej, która miała miejsce 20 lat temu, a jej ślady są widoczne do dnia dzisiejszego.

Rangi naszemu spotkaniu nadała wizyta w miejscowym Urzędzie Miasta, gdzie mieliśmy możliwość poznać przedstawicieli władzy lokalnej.

W kolejnym dniu wizyty wzięliśmy udział w spotkaniu podsumowującym nasze wspólne działania. Wszystkim było smutno, że widzimy się w takim składzie już ostatni raz. Nie jest jednak wykluczone, że w kolejnych projektach spotkamy się, przynajmniej z częścią uczestników.

Na zakończenie popłynęliśmy w krótki rejs po Dunaju statkiem Bajdera, która to nazwa nawiązuje do najbardziej znanych chorwackich czekoladek, które mogliśmy skosztować na pokładzie. Pogoda, piękne widoki i przemiłe towarzystwo sprawiały, że nikomu nie chciało się wracać. Ale wszystko, co miłe kiedyś się kończy. Podczas pożegnania nie mówiliśmy jednak -  żegnajcie, ale - do widzenia!