Spotkanie w Irlandii Północnej

24 - 29 KWIETNIA 2012 R.

W kwietniu 2012 r. w Irlandii Północnej odbyło się czwarte spotkanie nauczycieli z krajów partnerskich. Gospodarzami byli pracownicy Szkoły Podstawowej św. Patryka w Donaghmore.

W szkole uczą się dzieci w 7 grupach, od piątego do dwunastego roku życia. Na każdym poziomie jest tylko jedna klasa, ale licząca od 28 do nawet 31 osób. Oprócz nauczyciela prowadzącego w każdej grupie jest nauczyciel wspomagający. Uczniowie chodzą po szkole w mundurkach, ale nie zmieniają obuwia. W czasie przerw, mimo zimna, mogą bawić się na szkolnych boiskach. Szkoła jest kolorowa i ładnie udekorowana. Zachwyciła nas bogatym wyposażeniem dydaktycznym.

W czasie pobytu w szkole obejrzeliśmy ciekawy program artystyczny. Na początku na sali gimnastycznej dzieci zaprezentowały piosenki, irlandzkie tańce, zabawy i wiersze. Następnie zwiedzaliśmy szkołę. W klasach oglądaliśmy prezentację multimedialną o irlandzkich dyscyplinach sportowych, prace dzieci i krótkie scenki słowno-muzyczne.

Miłym akcentem naszej wizyty w szkole były rozmowy z dziećmi polskiego pochodzenia oraz opisy wszystkich miejsc w ojczystych językach przybyłych gości.

W sali komputerowej nauczycielka j. angielskiego pani Katarzyna Chomicka poprowadziła lekcję o Polsce dla uczniów z klasy szóstej i siódmej. Po obejrzeniu przez dzieci prezentacji o strojach ludowych odbył się quiz o Polsce. Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu były słodycze przywiezione z Polski. Goście z Turcji i Włoch także przedstawili uczniom przygotowane przez siebie prezentacje.

Oprócz szkoły podstawowej odwiedziliśmy też pobliskie przedszkole oraz szkołę średnią. Przedszkole, które oglądaliśmy było wyposażone w różnorodne kąciki: od basenów z piaskiem lub wodą po plastyczne, konstrukcyjne czy literackie, w których swobodnie bawiły się dzieci.

W czasie pobytu w Irlandii zwiedziliśmy Donaghmore. Poznaliśmy historię krzyża, stojącego na skrzyżowaniu w północnej części wsi. Byliśmy w Belfaście w muzeum Titanica oraz w Dablinie w muzeum GAA Park i muzeum Leprechauna – średniowiecznego skrzata, strażnika skarbu ukrytego na końcu tęczy.

Na zakończenie pobytu spacerowaliśmy po niezwykłej skalnej formacja – tzw. Grobli Olbrzyma, znajdującej się na wybrzeżach Irlandii Północnej.