Spotkanie w Turcji

23 - 28 LISTOPADA 2010 R.

W listopadzie 2010 r. w Turcji odbyło się pierwsze spotkanie nauczycieli z krajów partnerskich. Omówiliśmy na nim zasady współpracy na kolejne dwa lata. Ustaliliśmy terminy kolejnych spotkań oraz zadania, które musimy wykonać zgodnie z założeniami projektu. Jednak najważniejszym punktem naszego wyjazdu była wizyta w szkole partnerskiej.

Szkoła ta mieści się w maleńkiej wiosce, położonej na południu Turcji wśród gór, niedaleko miasta Kozan. Mieszkańcy tego terenu trudnią się rolnictwem i uprawą sadów mandarynkowo – pomarańczowych.  W wiosce znajduje się jedna szkoła, w której uczy się około 200 uczniów w klasach 1 – 8. Jest tam również oddział przedszkolny dla najmłodszych dzieci.  Przywitano nas niezwykle serdecznie, a uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Na początku uczniowie w kolorowych strojach zaprezentowali  piękne tańce ludowe. Mogliśmy również obejrzeć zabawki wykonane z drewna, drutu i „szmatek”. Uczestniczyliśmy także w lekcji plastyki, na której pokazano nam niezwykle ciekawą technikę malowania farbami na wodzie. Ciekawostką jest fakt, że w Turcji dzieci  uczą  się religii od swoich rodziców, natomiast w szkole zdobywają wiedzę na temat etyki i wszystkich religii świata. W sali komputerowej każdy kraj przedstawił prezentację multimedialną o swojej szkole i miasteczku. Mogliśmy również zobaczyć jak przygotowuje się wspaniały chleb turecki. Poczęstowano nas także przepysznymi przysmakami kuchni tureckiej i tradycyjną turecką herbatą podawaną w maleńkich szklaneczkach. Kolejnego dnia oglądaliśmy sady pomarańczowe, które robią naprawdę ogromne wrażenie, a owoce stamtąd smakują wyśmienicie. Byliśmy również z wizytą w dwóch innych szkołach, znajdujących się w większych miastach. W jednej z nich uczniowie chodzą do szkoły w podobnych mundurkach jak nasze. W każdej szkole znajduje się specjalne miejsce, otoczone niezwykłym szacunkiem, z portretem pierwszego prezydenta Turcji Ataturka. Ataturk był prezydentem w latach 1923 – 1938. Obalił rządy Sułtanów i przekształcił Turcję w republikę. Wprowadził wiele reform między innymi powszechne nauczanie, nadał kobietom prawa wyborcze i zabiegał o rozwój przemysłu. Teraz czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w Polsce, czyli w naszej szkole od 20 – 25 maja 2011r.