Relacja z XIII Zlotu Bractwa Szkół

W tym roku XIII Ogólnopolski Zlot Bractwa Szkół im. Romualda Traugutta odbył się w Lublinie. Zlot trwał od 10 do 11 maja 2018 r. Naszą trzyosobową ekipą z klasy Va opiekowały się panie Jolanta Kotlińska i Urszula Krawczyk. W podróż do Lublina wybraliśmy się pociągiem.

Po przyjeździe do Szkoły Podstawowej nr 6, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Potem udaliśmy się do Teatru Muzycznego, gdzie odbyła się przepiękna uroczysta gala. Delegacje dziewięciu szkół zostały oficjalnie przywitane przez panią dyrektor, a na scenie przy rytmie werbli zaprezentowały się ich poczty sztandarowe. Potem obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny, którego głównym tematem była historia Wieniawy-najstarszej dzielnicy Lublina. Tam  znajduje się szkoła będąca organizatorem tegorocznego zlotu. Na scenie występował chór Kasjopea, uczniowski zespół taneczny, nauczyciele SP6 z Lublina i zespól muzyczno-wokalny, składający się z pedagogów tamtejszych szkół. Po przedstawieniu udaliśmy się na dziedziniec jednej z najlepszych uczelni w Polsce - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po tej niezwykle uroczystej gali i pysznym obiedzie, mieliśmy zajęcia integracyjne. Podzielono nas na pięć grup i rozpoczęły się warsztaty. Obejmowały one zajęcia z origami, taneczne, astronomiczne i sportowe.

Ostatnim zadaniem  było wymyślenie jubileuszowej X zwrotki hymnu Bractwa Szkół im. R. Traugutta. Autorami zwrotki są oczywiście wszyscy uczniowie obecni na zlocie, a brzmi ona tak:

Niepodległej sen jawą stawał się

Sto lat wolną już Ojczyzna!

W naszych sercach i umysłach

Wolność darem nam!

W tym czasie trwały intensywne obrady Kapituły Bractwa, dotyczące ustalenia zasad i wyznaczenia zadań na kolejny rok. Zdecydowano, że za rok spotkamy się w szkole w Żelechowie.

Po pysznej kolacji udaliśmy się z przewodnikami na spacer po Lublinie. Podczas wspólnego wyjścia zwiedziliśmy wiele miejsc oraz poznaliśmy  legendy i historie, związane z zabytkami tego pięknego mieście. Zobaczyliśmy między innymi: miasteczko akademickie UMCS, Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, Starówkę i Ogród Saski.

Następnego dnia, tradycyjnie spotkaliśmy się pod dębem Bractwa Szkół im. R. Traugutta na uroczystym podsumowaniu zlotu i wspólnym odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu. Po zaśpiewaniu pieśni, wręczyliśmy dyrekcji szkoły w Lublinie podarunki z Józefowa. My również dostaliśmy pamiątki: Lubelski Tryptyk Styczniowy w wykonaniu szkolnego chóru Kasjopea, przewodnik po Lublinie, długopisy i smycze.

Później wybraliśmy się jeszcze do Muzeum Wsi Lubelskiej. Obejrzeliśmy tam stary młyn, kuźnię i wiejski mały domek, w którym kiedyś mieszkała trzypokoleniowa rodzina.

Pod koniec zwiedzania  skansenu, mogliśmy podziwiać tańce i pieśni ludowe w wykonaniu studentów Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Po licznych atrakcjach tego dnia wróciliśmy do szkoły po bagaże i pociągiem udaliśmy się do domu.Tę podróż będziemy pamiętać do końca życia. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów i znajomości. Uważamy, że ten zlot był dla wszystkich bardzo piękną przygodą.

Magdalena Wargocka

Maja Piotrak