Szkolenie w ramach projektu Erasmus+ Animal Integration in the Education Programme

Szkolenie praktyczne w ramach projektu Erasmus+ Animal Integration in the Education Programme odbyło się w Irlandii, w ośrodku terapii ELISTA w Abbeyleix. Uczestniczyły w nim zespoły przyszłych terapeutów z 7 państw: Chorwacji, Węgier, Słowenii, Rumunii, Grecji, Turcji i Polski. Naszą szkołę reprezentowały panie Anetta Myszkorowska i Monika Głowala. Szkolenie było prowadzone przez Alison Bush- założycielkę ośrodka i Małgorzatę Zarosę- specjalizującą się w terapii z udziałem psa.

W Polsce w pracy terapeutycznej najczęściej wykorzystywane są psy i konie. Tymczasem rolę zwierząt terapeutycznych z powodzeniem pełnią także koty, świnki morskie, chomiki, myszy, szczury, króliki, żółwie, ptaki, ryby i zwierzęta gospodarskie: krowy, świnie, owce, kozy i drób. Przez cały czas trwania szkolenia obcowaliśmy ze zwierzętami, gdyż mieszkaliśmy na farmie. Uczyliśmy się jak właściwie opiekować się różnymi gatunkami zwierząt.

W grupach pracowaliśmy nad planowaniem terapeutycznych sesji grupowych i indywidualnych z udziałem konkretnego zwierzęcia dla dzieci z różnego rodzaju problemami: społecznymi, emocjonalnymi, trudnościami w nauce, a także dzieci niepełnosprawnych. Zaplanowane sesje były przeprowadzane praktycznie na pozostałych uczestnikach szkolenia a potem dokładnie omawiane przez organizatorów.

W czasie szkolenia obserwowaliśmy zajęcia z udziałem dzieci i dorosłych. Odwiedziliśmy dwie szkoły: publiczną i specjalną. W obu placówkach zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. W Knock National School czekał na nas smaczny poczęstunek, a uczniowie szkoły przygotowali dla nas występ. Poznaliśmy tradycyjne irlandzkie piosenki i taniec. Mogliśmy tutaj obserwować zajęcia z dużą grupą dzieci z udziałem psa, świnek morskich i kucyka.  W Phoenix Park Special School oglądaliśmy indywidualne sesje terapeutyczne i zajęcia w grupie 2-osobowej z udziałem psa. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci z problemami emocjonalnymi i trudnościami w zachowaniu.

Zjazd szkoleniowy był skierowany dla osób, które będą w swoich placówkach wdrażać terapię z udziałem zwierząt. Dalszy ciąg nauki dla tych osób odbędzie się w szkole specjalnej w Turcji.