Relacja z wyjazdu do Czech

To nasze pierwsze doświadczenie w realizacji józefowskiego projektu Młodzież poznaje Europę. Nawiązaliśmy kontakt ze szkołą podstawową w Czeskiej Trebovie (Zakladni Skola, Nadrazni ulice ), która także szukała możliwości wymiany uczniów z inną europejską szkołą.

Już od września przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu. Dziesiątka uczniów z klas piątych i szóstych - pięć dziewczynek  i pięciu chłopców, dzięki Internetowi poznała swoich czeskich kolegów i nawiązała z nimi kontakt.

Wyruszyliśmy pociągiem do Czech 18 kwietnia. Z walizkami pełnymi prezentów i gadżetów związanych z naszym miastem i szkołą. I z dużą ciekawością – jak to będzie? Czy uda nam się dogadać po angielsku? A co, jeśli nie?

Na peronie w Czeskiej Trebowie czekali nasi czescy opiekunowie. Nareszcie mogliśmy się zobaczyć „na żywo”. Rozjechaliśmy się do domów na pierwszy wieczór i noc u naszych czeskich przyjaciół.

I tak się zaczęło. Sześć dni spędzonych na zabawie, zwiedzaniu, nauce czeskiego i zaprzyjaźnianiu się.

Dzieciaki brały udział w lekcjach w klasach swoich opiekunów. Jedno popołudnie spędziliśmy grając w tenisa stołowego, jedno gotując polskie (my) i czeskie (Czesi) potrawy. Gotowanie okazało się świetną zabawą, a przygotowane przez nas potrawy – pierogi z serem, placki ziemniaczane i ciasto drożdżowe wszystkim bardzo smakowały. Próbowaliśmy także śpiewać czeskie piosenki.

Zwiedziliśmy Czeską Trebovą, która jest starym, historycznym miastem. Byliśmy też w Litomyślu, gdzie podczas warsztatów wykonaliśmy sgrafity – dekoracje elewacji charakterystyczne dla tamtejszego zamku.

Na zakończenie pobytu odwiedziliśmy osadę prasłowiańską, gdzie od ubranych w stroje z tamtych czasów instruktorów dowiedzieliśmy się o życiu dawnych Słowian.  Każdy odlał samodzielnie monetę, można było postrzelać z łuku. Wszyscy zrobiliśmy sobie skórzane „bransoletki przyjaźni”.

Wcale nie chciało nam się wracać, ale niestety nasz czas w Czechach się skończył. Teraz musimy dobrze przygotować się na pobyt naszych czeskich przyjaciół w Józefowie. Przyjeżdżają do nas 6 czerwca. Przyjmiemy ich z prawdziwą staropolską gościnnością!

Herb miasta Ceska Trebova

www.zsnadrazni.cz