UNICEF pomaga wszystkim dzieciom. Wszędzie.

UNICEF pomaga wszystkim dzieciom. Wszędzie.

Niezależnie od miejsca na świecie, UNICEF zawsze na pierwszym miejscu stawia życie dzieci i ich prawidłowy rozwój. Robimy wszystko, by w każdym zakątku świata żyło im się lepiej.  jest to bardzo proste - na przykład kiedy stawiamy studnię w małej wiosce w Nikaragui i w ten sposób chronimy 35 rodzin przed zarażeniem cholerą. Czasem jest to bardzo niełatwe, jak wtedy, gdy negocjujemy wstrzymanie działań wojennych, by przeprowadzić akcję szczepień wśród tysięcy dzieci. Jedno jest pewne – żadne dziecko nie jest dla UNICEF zbyt daleko, by dotrzeć do niego z pomocą!

UNICEF Polska każdego roku wspiera kilka wybranych programów UNICEF w różnych krajach na świecie. W 2012 roku pomoc z Polski przekazaliśmy do Biur Krajowych UNICEF w Afryce, Ameryce Południowej, Azji oraz Europie. Ratowaliśmy życie dzieci w ogarniętych klęską suszy i głodu Rogu Afryki i Sahelu, skupiając się między innymi na kampanii pomocy dzieciom w Czadzie. Zakończyliśmy akcję pomocy na rzecz szczepień dzieci w Sierra Leone. Powróciliśmy na Haiti, przekazując środki na program ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystaniem. Klienci biura podróży ITAKA angażowali się w projekt walki z niedożywieniem na Sri Lance, a w ramach akcji „Reszta w Twoich Rękach”, razem z sieciami handlowymi oraz ich Klientami wspieraliśmy program edukacyjny w Gruzji – pierwszym europejskim kraju, do którego przekazaliśmy pomoc.

Co prawa dziecka mają wspólnego z klimatem? Co to jest „zaklęty krąg ubóstwa”? I co łączy Polskę z Gwatemalą?

Głód, ubóstwo, klęski humanitarne i brak dostępu do edukacji – to tylko niektóre z najpoważniejszych problemów, z jakimi muszą radzić sobie mieszkańcy naszej planety. UNICEF alarmuje, że skutki tych zjawisk najdotkliwiej uderzają w najmłodszych. To właśnie dzieci cierpią najbardziej z powodu zmian klimatycznych, ograniczonego dostępu do wody, czy braku opieki medycznej. Istniejący do 2015 roku plan działań, znany pod nazwą Milenijnych Celów Rozwoju, pozwolił na osiągniecie poprawy w wielu obszarach, jednak okazało się to niewystarczające. Pojawiła się potrzeba stworzenia nowego, systemowego programu, który pozwoli skutecznie walczyć z chorobami, ograniczyć poziom ubóstwa, zlikwidować nierówności. Program ten to Zrównoważone Cele Rozwoju. Precyzyjne określenie celów do osiągnięcia w obszarze pomocy humanitarnej i rozwojowej, daje dużą nadzieję, że za 15 lat będziemy mogli świętować powodzenie tego przedsięwzięcia. Zanim się to jednak stanie, najpierw musimy w pełni uświadomić sobie co i jak chcemy zrobić.