Rajd do mogiły Powstańców Styczniowych w Emowie nad Świdrem

19 marca  Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne uczestniczyło w rajdzie pieszym , którego głównym celem było dotarcie do mogiły Powstańców Styczniowych w Emowie nad Świdrem. 

Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców.

Katarzyna Miernik

Agnieszka Janiszewska

„Stojący na świdrzanej skarpie na wysokości Mlądza niepozorny pomnik z piaskowca,  upamiętnia miejsce pochówku powstańców z trzystuosobowego oddziału pułkownika Ziemomysła Kuczyka, który rankiem 3 marca stoczył potyczkę w lesie pod Glinianką ze ścigającą go kolumną rosyjską z Nowomińska.

Po walce powstańcy wycofywali się wzdłuż dawnego gościńca biegnącego z Glinianki do Wawra. Zmarłych od ran poniesionych w boju pochowano w miejscu, które pozostało w pamięci miejscowej ludności. Jeszcze tego samego dnia powstańcy Kuczyka stoczyli pod Otwockiem Małym kolejną, zwycięską walkę z dwukrotnie silniejszym oddziałem rosyjskim dowodzonym przez Reyenthala.

W 1907 roku, na powstańczej mogile stanął kamień pamiątkowy zwieńczony żelaznym krzyżem. Fundatorem nagrobka był właściciel pobliskiego majątku "Gródek", weteran powstania Józef Skibiński. Dopóki pod pomnikiem biegła droga, powstańczą mogiłą opiekowali się okoliczni mieszkańcy. Jednak po przeniesieniu szlaku komunikacyjnego w rejon dzisiejszej ulicy Mostowej o miejscu zapomniano, a monument uległ dewastacji. Po latach z zapomnienia wydobyli go członkowie i sympatycy otwockiego oddziału PTTK, którzy latem 2006 roku przywrócili mu dawną świetność, tuszując niszczycielski wpływ przyrody, czasu i wandali. Ponowne poświęcenie odrestaurowanego nagrobka odbyło się w przeddzień 144 rocznicy zrywu i w stulecie ufundowania monumentu - 21 stycznia 2007 roku.”

Serwis Urzędu Miasta Otwocka

http://archiwum.otwock.pl