„100 dębów na 100-lecie niepodległej Polski”

17 maja 2018 r.

Rok 2018  jest wyjątkowy. Obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W całej Polsce organizowane są różne akcje i uroczystości w trakcie których, świętujemy to radosne wydarzenie.

W naszej szkole również będziemy upamiętniać ten ważny moment w historii naszego kraju.

Nadleśnictwo Zagnańsk przekazało placówkom kultury i oświaty z całego kraju 100 sadzonek, które wyrosły z nasion Dębu Bartek. Młode dęby  zostaną posadzone w różnych miejscach związanych z historią państwa polskiego. Jedno z tych drzewek trafiło do SP 2 w Józefowie.

17 maja przed szkołą posadziliśmy drzewko, które pochodzi od Dębu Bartek (jednego z najstarszych drzew w Polsce). Ze względu na sędziwy wiek ( około 700 lat) i imponujące rozmiary ( obwód pnia to ponad 9 metrów, a  wysokość  ponad 28 metrów)- jest to jedno z najsłynniejszych polskich drzew.

Z historią dębu związanych jest wiele legend.  Jedna z opowieści mówi, że król Jan III Sobieski, wracając ze zwycięskiej wyprawy wiedeńskiej, rozbił obozowisko nieopodal „Bartka”.

Król polecił ukryć zdobycze wojenne w dziupli powstałej na skutek pęknięcia pnia.  Rankiem okazało się, że po pęknięciu nie było żadnego śladu, co król uznał za szczęśliwą wróżbę dla Polski.

W uroczystości uczestniczyła klasa 5c i  1 c, która przygotowała program artystyczny.

Liczymy, że teren naszej szkoły okaże się gościnnym i przyjaznym miejscem i „mały Bartek”   będzie rósł i osiągał równie imponujące rozmiary.

Agnieszka Janiszewska

nauczyciel historii